BRD Bucharest Open, turneu WTA

Luni, 13 iulie, a început turneul de tenis feminin BRD Bucharest Open, turneu WTA. Până astăzi, am putut urmări evoluția mai multor jucătoare din România (Monica Niculescu, Andreea Mitu, Sorana Cîrstea, Alexandra Dulgheru, Patricia Țig, Ana Bogdan și Cristina Dinu), cât și a altor jucătoare din top 100 (Sara Errani, Roberta Vinci, Polono Hercog, Julia Goerges, Danka Kovinic, Aleksandra Krunic, Shahar Peer, A. Schmiedlova).

Dintre jucătoarele noastre, Cristina Dinu și Ana Bogdan s-au oprit în turul întâi, celelalte reușind să câștige meciurile de debut. Miercuri, Patricia Țig a fost eliminată în turul doi de Polona Hercog (Slovacia) (6-0, 6-2).

Joi au avut loc meciuri contând pentru turul al doilea al turneului. Monica Niculescu a învins-o pe T. Pereira (6-2, 6-3), iar Alexandra Dulgheru a fost nevoită să se retragă din cauza unei accidentări, când scorul era 2-5 în favoarea adversarei, A. Tatishvili. Meciul zilei le-a avut protagoniste pe Andreea Mitu și pe Sorana Cîrstea. Cele două jucătoare au oferit spectatorilor un meci frumos și lung, ce a durat 2 ore și 21 de minute. A câștigat Andreea Mitu, în trei seturi, scor 5-7, 6-2, 6-4.

Andreea Mitu o va întâlni astăzi, în sferturile de finală, pe Monica Niculescu, într-un duel al Bucureștiului. Învingătoarea va juca cu câștigătoarea dintre S. Errani – A. Tatishvili. Meciurile încep la ora 15:00, cu partida Bucureștiului, urmată de celelalte sferturi de finală: S. Errani – A. Tatishvili, P. Hercog – A. Krunic și A. Schmiedlova – D. Kovinic.

Prețul unui bilet pentru ziua de astăzi este 30 de lei. Vă așteptăm la arene!

BRD Bucharest Open, turneu WTAFoto: Ana Galbenu